TŰZIFÁT OKOSAN!

EZEKRE KELL ODAFIGYELNI TŰZIFA VÁSÁRLÁS ESETÉN:

Tűzifa vételkor három dokumentumot kell kapunk:

-számlát

-szigorú számadású szállítójegyet (ezen szerepelnie kell a tűzifa fajtájának, a feldolgozottsági formájának és mennyiségének)

-tűzifa-vásárlási tájékoztatót (A Nébih Tűzifát okosan oldalán egy kereső felület segít a környékünkön tűzifa kereskedőket találni, azt is megtudhatjuk, hogy milyen fajta fákat árulna

MENNYI TŰZIFA KELL EGY TÉLRE?

Nehéz megállapítani, hogy egy átlagos háztarásnak mennyi tüzifa elég télre, hiszen mindez függ a befűteni kívánt ingatlan méreteitől, a szigetelésétől, attól, hogy mennyit kell fűteni (mennyit vagyunk otthon) és hogy mennyire szeretnénk meleget, hiszen nem mindegy, hogy 20°C a cél, vagy hogy 28°C-on szeretnénk ellenni. A fűtőberendezés típusa is befolyásolhatja mindezt, hiszen nem mindegy, hogy kályhánk, kandallónk, cserépkályhánk van-e.

Egy manapság átlagosnak mondható, 100 m2-es családi ház esetében, ha kb. 24°C-os kellemes meleget szeretnénk elérni, a legrosszabb szigetelési adottságok mellett télire elegendő lehet 40 mázsa tüzifa (modern vegyestüzelésű vagy faelgázosító kazán esetében), ám ha elavult a fűtőberendezésünk, akár 60-70 mázsa tüzifa is szükségessé válhat. Kitűnő állapotú szigetelés esetén ugyanezekkel a kritériumokkal számolva a tüzifa mennyisége a felére, vagy annál is kevesebbre csökkenthető, akár 15 mázsa tüzifa is elég lehet télire.

Fontos: minden ingatlannak, fűtőeszköznek egyediek az adottságai, minden családnak másak a fűtési igényei, ezért célszerű a kiszámított szükséges tüzifa mennyiségnél többet venni, a számítások kapcsán minden igényünket figyelembe venni. Arról se feledkezzünk meg, hogy az átmeneti időszakok is lehetnek hidegek, manapság már nem ritka a télies március, ami extra tűzifát igényelhet.

CSER/TÖLGY TŰZIFA JELLEMZŐI:

Jól beindított tűznél sokáig képes tartani a parazsat, amiért kedvelt fafaj. A legnehezebb fafajok egyike, de hajlamos a fülledésre, ezért fel kell hasogatni, viszont a legtöbb esetben ez könnyű művelet.  A cser Fűtőértéke: 16,8 MJ/kg. Kemény fák közül neki van a legmagasabb fűtőértéke.

Kérge vastagabb a bükknél. Jól hasad. A cser és a tölgy nagyon hasonló, könnyen össze lehet téveszteni őket. Az egyik legjobban használható fafaj. A tölgy fűtőértéke:15,1 MJ/kg.

BÜKK TŰZIFA JELLEMZŐI:

Fülledésre hajlamos fa, ezért a lehető leggyorsabban hasítani kell. Kéreg alig van rajta, de a hamuja az égés után több, mint átlagosan más keményfánál. Ha megfelelően száraz, igen kiváló a fűtőértéke. A sima kérgű, ropogás nélkül égő bükkfa a kandallók fűtésénél különösen előnyös. Fűtőértéke:15,6 MJ/kg

GYERTYÁN TŰZIFA JELLEMZŐI:

Kérge nagyon vékony. Külsője hasonlít a bükkre. Sűrűsége miatt is sokan szeretik, jó tudni azonban, hogy ezt is időben kell felvágni, mert a vágásfelület beszáradása után már nehéz hasogatni. Ráadásul fülledésre szintén érzékeny. Igen magas a fűtőértéke ennek a fafajnak is. Fűtőértéke:15,8 MJ/kg.

AKÁC TŰZIFA JELLEMZŐI:

Nyers, nedvesebb állapotban is viszonylag jól ég, ezért is közkedvelt tűzifa. Jól és könnyen hasad. Vastag kérge száradáskor leválik róla , de ez a kéreg szárazon kiváló gyújtós lehet. A frissen kitermelt akácfa mindössze 35- 45% nettó nedvességet tartalmaz, ezért frissen vágva is „jól” ég. Fűtőértéke:14,8 MJ/kg. Jó tulajdonsága az, hogy vizesen is be gyullad, ég.